DUK apie gimdos kaklelio tyrimus

Dažniausiai užduodami klausimai apie gimdos kaklelio tyrimus:


Kas yra gimdos kaklelio vėžys?
Gimdos kaklelio vėžys susiformuoja tada, kai gimdos kaklelio gleivinėje pakitusios ląstelės pradeda nekontroliuojamai daugintis, išplinta į aplinkinius organus bei audinius. Pradžioje ląstelės pakinta ir tampa nebenormalios (atipinės), tačiau jos dar nėra vėžinės. Tokie pokyčiai kartais išnyksta savaime, bet kartais ima vystytis toliau. Tai gali trukti net 10–20 metų, kol galų gale išsivysto vėžys. Kitaip tariant, ląstelių pokyčiai, kol išsivysto piktybinis navikas, yra ikivėžiniai. Gimdos kaklelio vėžiui, skirtingai nei daugeliui kitų, galima laiku užkirsti kelią - moterys, kurioms nustatomi ikivėžiniai pakitimai yra gydomos ir nesuserga gimdos kaklelio vėžiu.
Kas yra Žmogaus papilomos virusas?  
Mokslininkai įrodė, kad vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija gimdos kaklelyje. Virusas patenka ant išorinių gimdos kaklelio ląstelių, kur puikiai prisitaiko prie žmogaus organizmo ir išsilaiko keletą metų. Paprastai moterys nežino, kad yra užsikrėtusios šiuo virusu, nes jis nesukelia jokių ligos požymių. Nemaža dalis ŽPV infekcijų išnyksta savaime (ypač moterims iki 30-35 metų) ir nesukelia ryškesnių klinikinių požymių, tačiau dalis dėl neaiškių priežasčių gali gimdos kaklelio ląsteles pažeisti. Aukšto laipsnio priešvėžiniai epitelio pokyčiai (CIN3+) yra labiausiai susiję su 16, 18 ir 45 ŽPV tipais, todėl, nustačius šiuos sukėlėjus, pacientės tyrimų ir gydymo taktika turėtų būti aktyvesnė. Nustačius kitus aukštos rizikos tipus, svarbu įvertinti viruso persistavimą po 6-12 mėn. (t.y. ar pakartojus tyrimą išlieka tas pats viruso tipas), nes tai gali turėti įtakos vėžinių ląstelių susidarymui. 
Valstybiniame patologijos centre genotipuojama 14 aukštos rizikos tipų: 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68, t.y. pasakoma, kuris iš išvardintų virusų tipų yra aptiktas gimdos kaklelio ląstelėse. Tyrimui naudojami Seegene reagentai, turintys CE/IVD ženklinimo sertifikatą. Šis inovatyvus kokybinis-kiekybinis metodas leidžia atlikti genotipavimą, užtikrinant labai aukštą tyrimo jautrumą ir specifiškumą (95/99%).
Kaip išvengti gimdos kaklelio vėžio? 
Gimdos kaklelio vėžys yra dėkingas tuo, kad nesudėtingais profilaktiniais testais jį galima aptikti jam dar neprasidėjus. Tam labai svarbu periodiškai tikrintis ir dalyvauti Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje. Pagal 2004 m. pradėtą Valstybės finansuojamą programą 25-59 imtinai metų moterys gali nemokamai profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio. 25-34 imtinai metų moterys kas 3 metai kviečiamos atlikti citologinį PAP testą, siekiant laiku aptikti ikivėžinius pokyčius. Joms nemokamai atliekamas įprastas PAP tepinėlis (tyrimas pilnai finansuojamas VLK, moterims nieko mokėti nereikia) arba PAP tyrimas iš skystosios terpės su priemoka. Nuo 2022 metų 35-59 metų moterims įdiegta pirminė ŽPV patikra su citologine ikivėžinių pokyčių verifikacija. Joms pagal programą pirmiausia atliekamas žmogaus papilomos virusų aukštos rizikos (ŽPV AR) tipų nustatymas, juos aptikus - iš to paties mėginio toje pačioje laboratorijoje atliekamas skystų terpių citologinis tyrimas. ŽPV AR nenustačius moteris pagal programą pakartotinai kviečiama pasitikrinti po 5 metų.
Kaip atliekamas PAP tyrimas?
Šis tyrimas atliekamas greitai ir yra visiškai neskausmingas. Šeimos gydytojas, ginekologas ar akušeris specialiu instrumentu švelniai nuima ląstelių nuo gimdos kaklelio paviršiaus ir paskeidžia jas ant objektinio stiklelio ar talpina į specialią skystąją terpę. Paimtas mėginys siunčiamas į patologijos laboratoriją,  kur mikroskopu tiriama, ar ląstelėse nėra ankstyvųjų pakitimų.
Ką reikia žinoti prieš imant gimdos kaklelio mėginį ?
Tinkamiausias tyrimo paėmimo laikas - 2 savaitės nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos (10-20 mėnesinių ciklo dieną). 48 val. prieš tyrimą reiktų nenaudoti tamponų, intravagininių preparatų, vengti lytinių santykių, neplauti makšties. Prieš tepinėlio ėmimą nenaudoti acto rūgšties ir liugolio tirpalų.
Kiek kainuoja PAP ir ŽPV tyrimai ?
Moterys dėl gimdos kaklelio tyrimų turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba akušerį-ginekologą. Tyrimų kainos kiekvienoje ASPĮ kainos gali skirtis.
Tyrimai atliekami pagal Valstybės finansuojamą Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programą moterims nieko nekainuoja, nes už juos moka ligonių kasos. 25-34 metų moterims, dalyvaujančioms programoje, kas 3 metus nemokamai atliekamas PAP testas, 35-59 metų moterims kas 5 metus atliekamas ŽPV tyrimas ir PAP tyrimas iš skystosios terpės, jei ŽPV tyrimu nustatomi aukštos rizikos ŽPV tipai.
Kaip sužinoti tyrimo atsakymą? 
Kokie tyrimų rezultatai, moterys sužino iš mėginį paėmusio gydytojo.
Ar pasiskiepijus nuo žmogaus papilomos viruso, vis tiek reikia atlikti profilaktinius gimdos kaklelio tyrimus ? 
Taip. Skiepai nepakeičia profilaktinio tikrinimosi. ŽPV vakcina saugo tik nuo kelių didžiausią riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu keliančių viruso tipų, tačiau ne nuo visų. Tad reguliariai tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio vis tiek yra būtina.
PAP tepinėlis netinkamas tyrimui. Ką tai reiškia? 
Tepinėlis tinka tyrimui, kai jame yra pakankamas kiekis (8 000-12 000) egzocervikinės gimdos kaklelio srities plokščiojo epitelio ląstelių. Dėl kraujo, leukocitų, gausių gleivių gimdos kaklelio ląstelių įprastinis tepinėlis taip pat gali būti netinkamas tyrimui. Tokiu atveju tepinėlį būtina kartoti arba paimti gimdos kaklelio mėginį į skystąją terpę. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad citologinį tyrimą atliekant skystų terpių metodu, neinformatyvių tepinėlių skaičius yra 10 kartų mažesnis. Apie tokio tyrimo atlikimą reiktų teirautis savo ginekologo.
PAP testo atsakymas ASCUS. Ką tai reiškia ? 
Diagnozė ASC, AGC reiškia, kad citologinio tyrimo metu rastos nenustatytos reikšmės plokščiojo ar liaukinio epitelio ląstelės, t.y. kai specialistas tikslios diagnozės negali rašyti dėl nepakankamo pakitusių ląstelių kiekio ar pakitimų kriterijų trūkumo. ASCUS terminas naudojamas apibūdinti ląsteles, kurių pokyčiai didesni už reaktyvius, bet dar neliudija apie ikinavikinius pokyčius. 
PAP testu nustačius neaiškios reikšmės pokyčius (ASCUS), rekomenduojamas ŽPV testas: pagal ASCCP duomenis, diagnozavus ASC ir infekuotumą ŽPV, gimdos kaklelio intraepitelinių pakitimų tikimybė yra 18 kartų didesnė nei nesant ŽPV. Nustačius 16 ar 18 ŽPV tipą, rekomenduojama atlikti kolposkopiją ir biopsiją. Aptikus kitus aukštos rizikos ŽPV tipus, atliekamas CINtec PLUS testas, verifikuojantis onkogeninį ŽPV poveikį.
PAP tyrimo metu nustatyti ikivėžiniai pokyčiai (LSIL, HSIL). Ką tai reiškia ? 
Gimdos kaklelio plokščiojo epitelio ląstelių ikivėžiniams pokyčiams apibūdinti dabar vartojami terminai ,,nežymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai’’ – tarptautinė santrumpa LSIL (angl. low grade sguamous intraepithelial lesion) ir ,,žymūs plokščialąsteliniai intraepiteliniai pokyčiai’’ - tarptautinė santrumpa HSIL (high grade sguamous intraepithelial lesion). PAP testu nustačius LSIL, atliekamas CINtec PLUS testas, nustačius HSIL pokyčus, gali būti atlikta gimdos kaklelio biopsija, t.y. paviršinių ir gilesnių kaklelio audinių išpjovimas ir jų po specialaus paruošimo ištyrimas mikroskopu.
Kuo skiriasi įprastinis PAP tepinėlis ir skystųjų terpių tyrimas? 
Šie metodai skiriasi mėginio paruošimo technika, rezultatyvumu ir papildomų tyrimų galimybėmis. Naudojant BD SurePath skystą terpę, šepetėlis su visa tyrimui paimta medžiaga nuo gimdos kaklelio iš karto įmetamas į buteliuką su fiksuojančia terpe. Tokiu būdu į laboratoriją siunčiamos tirti visos paimtos ir vienodai fiksuotos ląstelės. Atliekant BD SurePath tyrimą, eliminuojamos kraujo ląstelės, pašalinami eritrocitai, priemaišomis neužgožiamas regėjimo laukas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad citologinį tyrimą atliekant skystų terpių metodu, gali būti nustatoma daugiau priešvėžinių gimdos kaklelio būklių ir iki 10 kartų sumažėja netinkamų tirti tepinėlių skaičius. Kitas svarbus imant gimdos kaklelio mėginį į skystąją terpę, jog greta citologinio tyrimo iš tos pačios medžiagos galima atlikti papildomus molekulinius tyrimus:  nustatyti žmogaus papilomos virusą (ŽPV), lytiškai plintančių infekcinių ligų sukėlėjus (Trichomonas vaginalis, Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Ureaplasma urealyticum) bei imunocitocheminį Cintec PLUS tyrimą. Medžiaga, paimta į skystą terpę, Centre saugoma vieną mėnesį, todėl prireikus galima atlikti papildomus tyrimus, neimant naujo mėginio.
Kur galiu atlikti profilaktinius gimdos kaklelio tyrimus ?   
Norėdami atlikti profilaktinius gimdos kaklelio tyrimus, teiraukitės savo šeimos gydytojo ar ginekologo. Valstybinis patologijos centras yra sudaręs sutartis tyrimų atlikimui ir bendradarbiauja su šiomis įstaigomis. Tačiau norint, kad tyrimas būtų atliktas Valstybiniame patologijos centre, visuomet rekomenduojame gydymo įstaigoje pasidomėti, į kokią patologijos laboratoriją siunčiami jų pacientų mėginiai.