IHTSDO rudens konferencijoje aptarti SNOMED CT terminologijos plėtros klausimai

2010 11 01
DSC_3787_s-461afc71c84617fef16575a1ac6ce277.jpg
2010 m. spalio 16–20 dienomis Lietuvos atstovai VšĮ Valstybinio patologijos centro direktorius Arvydas Laurinavičius ir SNOMED CT projekto koordinatorius Danielius Ralys dalyvavo Tarptautinės sveikatos terminologijos standartų plėtros organizacijos (IHTSDO) rudens konferencijoje Toronte. IHTSDO valdyboje, kurios narys yra prof. Laurinavičius, buvo aptarta SNOMED CT terminologijos plėtros strategija ir šalių bei organizacijų bendradarbiavimas panaudojant šį standartą. Daug dėmėsio skirta SNOMED CT bei kitų medicininių terminijų panaudojimui elektroninės sveikatos informacijos modeliuose. Įvyko pirmieji darbiniai susitikimai su PSO Tarptautinės ligų klasifikacijos naujos (vienuoliktos) versijos kūrėjais (2010 m. vasarą  PSO ir IHTSDO pasirašė bendradarbiavimo sutartį). Danielius Ralys dalyvavo specialiųjų interesų Vertimo ir Diegimo darbo grupėse bei atstovavo Lietuvai šalių narių forume (Member Forum). Buvo aptartas SNOMED CT vertimo programinės įrangos projektas, kuriuo Lietuva ir kitos šalys narės jau kitais metais galės naudotis, vykdydamos terminijos vertimus į savo kalbas.
 
Apie IHTSDO

Tarptautinės sveikatos terminologijos standartų plėtros organizacija (IHTSDO) buvo įkurta 2007 m. pavasarį. Ją įkūrė devynios šalys (Australija, Danija, Jungtinė Karalystė, JAV, Kanada, Lietuva, Naujoji Zelandija, Švedija ir Olandija), pirmaujančios kuriant sveikatos informacines sistemas. Organizacijos tikslas - suvienyti pastangas ir koordinuoti veiklą taikant sveikatos terminologiją nacionalinių e-sveikatos sistemų reikmėms. Šių sistemų prioritetiniu standartu buvo pasirinkta SNOMED CT. IHTSDO perėmė SNOMED CT standarto intelektualinę nuosavybę iš Amerikos Patologų kolegijos, kuri standartą kūrė ir plėtojo daugiau nei 40 metų. IHTSDO užtikrins tolesnį standarto palaikymą, būtiną sveikatos informacinių sistemų kokybei ir tęstinumui. 2008-2010 metais IHTSDO narių gretas papildė Kipras, Singapūras, Ispanija, Estija, Slovakijos Respublika ir Slovėnija, taigi šiandien organizacija vienija jau 15 šalių.

Šalys – organizacijos narės įgyja neribotą licenciją naudoti SNOMED CT savo teritorijoje, gali ją nemokamai arba mokamai sublicencijuoti šalies vartotojams, teikti siūlymus dėl standarto plėtros, dalyvauti ją valdant. Tuo pačiu šalys privalo prižiūrėti savo teritorijoje standarto atnaujinimo ir vertimo tinkamumą bei saugoti intelektualines standarto teises. 

Lietuva taip pat aktyviai dalyvauja IHTSDO veikloje. Visas minėtas funkcijas Lietuvoje vykdo bei ryšį su IHTSDO palaiko VšĮ Valstybinis patologijos centras.