2021 01 12 Geriausia gimdos kaklelio vėžio prevencija – ankstyva diagnostika

Untitled-f305a410aadf46a8e9cdb860eb4a10f6.jpg


Valstybinis patologijos centras retai gauna pacientų atsiliepimų,
tad negalime su visais nepasidalinti tokiu šiltu ir įkvepiančiu laišku.

2021 metais linkime visiems rasti daugiau laiko sau !  
 
Valstybinio patologijos centro, VšĮ VULSK filialo, Citopatologinių tyrimų skyriaus vedėjo Donato Petroškos komentaras:
 
Per metus atliekame apie 60 tūkst. profilaktinių PAP testų. 9 iš 10 pasitikrinusių moterų jokių patikimų nenustatoma, jos kviečiamos pakartotinai pasitikrinti ne vėliau nei po trejų metų. Visas mūsų dėmesys kreipiamas likusiems 10 proc. atvejų: vidutiniškai randame apie 1,5 proc nežymių plokščialąstelinių intraepitelinių gimdos kaklelio pakitimų (LSIL) ir netoli vieno procento žymių pakitimų (HSIL). Apie 5 proc. ASCUS (nenustatytos reikšmės plokščiojo ar liaukinio epitelio ląstelės) atvejų, pakitimų laipsniui įvertinti reikia atlikti papildomus testus, o gavus netinkamą vertinti mėginį (~3 proc.), pacientės kviečiamos jį pakartoti.
Tačiau noriu nuraminti visas moteris - sulaukus atsakymo „ASCUS“ ar „nustatyti ikivėžiniai pakitimai” nereikia pulti į paniką, nes laiku nustatyti ikivėžiniai pakitimai yra gana nesunkiai išgydomi. Gimdos kaklelio vėžys ir yra dėkingas tuo, kad gali būti nustatytas ir išgydytas dar jam neprasidėjus. Svarbu nepraleisti savo šanso ir periodiškai atlikti profilaktinius tyrimus. 
Jau daugiau nei 5 metai Centre dirbame pagal Gimdos kaklelio ikivėžinių būklių nustatymo algoritmą: PAP testu nustačius neaiškios reikšmės pokyčius (ASCUS), rekomenduojame atlikti ŽPV testą, o aptikus ŽPV aukštos rizikos tipą – CINtec PLUS testą, verifikuojantį onkogeninį ŽPV poveikį. PAP testu nustačius LSIL, rekomenduojamas CINtec PLUS testas.  
Nuo 2022 metų Lietuvoje bus keičiama gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programos metodika, įvedant pirminį ŽPV testą moterims nuo 35 metų. PAP testas joms bus atliekamas tik nustačius aukštos rizikos ŽPV tipą. Moterims nuo 25 iki 35 metų programos vykdymas liks nepakitęs.